شیشه

شیشه دو جداره

در یک خانه معمولی 25% گرما از طریق دیوارها و حدود 45% از طریق پنجره ها تلف می شود. از آنجایی که شیشه فی النفسه قادر به هدایت گرما و سرما بین دو محیط می باشد، بنابراین پنجره ها در هر ساختمان مهمترین نقاط انتقال دهنده دمای فضای خارج به محیط داخل محسوب می گردند.

مسئله ای که امروزه مهندسین معمار در طراحی و اجرای واحد های ساختمانی با آن روبرو می باشند حفظ گرمای محیط ساختمان در زمستان و سرما و برودت فضای داخل در تابستان می باشد.

ویژگی مهم شیشه دوجداره عایق بودن آن است.

هوا و گاز هدایت کننده حرارتی ضعیفی هستند. هوا یا گاز موجود مابین دو جداره شیشه باعث عدم تبادل حرارت محیط بیرون و داخل شده و محل سکونت شما را در تابستان خنک و در زمستان گرم نکاه می دارد. استفاده از شیشه دوجداره موجب کاهش اتلاف انرژی به روش رسانش شده و به سبب فاصله بین دو‌جداره، میزان انتقال انرژی به روش جابجائی نیز فوق العاده اندک است.

 تفاوت خاصیت عایق بودن شیشه های تک جداره و دو‌جداره بسیار قابل ملاحظه می باشد.
به موازات افزایش بهای انرژی،  همه در تلاش و کوشش  جهت صرفه جوئی در مصرف آن و طبعا کاهش مبلغ صورت حساب حامل های انرژی هستند.  استفاده از شیشه های دوجداره  منجر به کاهش قابل ملاحظه هزینه های انرژی  می‌گردد.  با وجود قیمت بیشتر شیشه دوجداره نسبت به تک جداره؛ به سبب صرفه جویی در هزینه های مصرف انرژی، در مدت زمان کوتاهی این تفاوت قیمت جبران و سودآور خواهد شد.

مزایا:

کاهش مصرف انرژی
یک پنجره نور کافی را در اختیار مان قرار می دهد، طبیعت را به کنارمان می آورد، احساس آرامش را به محیط زندگی ما منتقل می‌سازد و در نهایت یک پنجره خوب می تواند پاسخگوی سایر نیازهای اولیه ما بوده  و به عنوان یک عایق حرارتی مناسب  موجب مصرف کمترین میزان انرژی  جهت دستیابی به تهویه مطبوع هوای داخل ساختمان گردد.  استفاده از هر متر مربع شیشه دوجداره  منجر به صرفه جویی 40 متر مکعب گاز در سال خواهد شد.

 کنترل نور و اشعه UV
در صورت استفاده از شیشه های پوشش دار و یا لمینیت،  به راحتی می توان چگونگی ورود نور را کنترل  و همچنین از ورود اشعه مضر UV که به رنگ پریدگی اشیا منجر می شود جلوگیری نمود.

 کنترل آلودگی صوتی
عایق صوتی بودن یکی دیگر از خواص شیشه های دوجداره است . امروزه پدیده آلودگی صوتی بخشی از مشکلات زندگی در کلان شهرها است و اثرات نامطلوب آن در رفتارهای اجتماعی و سلامتی روح و روان شهروندان به وضوح مشاهده می گردد.  استفاده از این نوع شیشه به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که بطور قابل توجهی آلودگی صوتی را کاهش دهند.

 کاهش تعریق بخار آب بر سطح شیشه
دمای سطح داخلی شیشه دوجداره غالبا تابعی از درجه حرارت فضای داخل و مستقل از شرایط جوی محیط خارج می باشد. این امر منجر به کاهش بخار گرفتگی سطح شیشه خواهد شد.

فلوت ساده

ساده‌ و متداول ترین مدل شیشه‌های دوجداره، شیشه‌های فلوت ساده هستند. این شیشه ها انتقال حرارت و صوت را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهند. در صورتی که پنجره و ساختمان مورد نظر ما در محل خاصی مانند در معرض باد شدید، یا نزدیک مدرسه، فرودگاه و … نباشد و یا اینکه حساسیت خاصی وجود نداشته باشد؛ استفاده از شیشه‌های فلوت ساده بسیار مقرون به صرفه است و به عنوان گزینه ای مناسب پیشنهاد می‌گردد.

شیشه سکوریت

شیشه‌های کناری اتوموبیل‌ مقاوم‌تر از شیشه‌های معمولی بوده و در صورت شکستن نیز پرتاب نشده و برنده نمی‌باشند؛ به این مدل شیشه‌ها سکوریت می‌گویند. شیشه های سکوریت در صنعت ساختمان به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته و در ساخت بسیاری از شیشه های دیگر نیز کاربرد دارد. شیشه های سکوریت ضمن مقاومت بیشتر در برابر ضربه نسبت به شیشه های دوجداره معمولی، 3 برابر مقاومت حرارتی بالاتری نیز دارند؛ در واقع شیشه های سکوریت تغییرات حرارتی را تا 300 درجه سانتی‌گراد تحمل می‌کنند.

شیشه لمینیت

در صورتی که ضربه قویی به شیشه جلوی اتوموبیل وارد شود، خرده های شیشه فرو نمی‌ریزند و به راننده صدمه نمی‌زند؛ به این مدل شیشه ها لمینیت می‌گویند. شیشه لمینیت از ترکیب دو یا چند لایه شیشه تشکیل می‌شود که بین آنها میان‌لایه هایی از جنس پلیمر قرار دارد. این مجموعه تحت فشار و حرارت قرار گرفته و مجموعه به یک شیشه یک‌پارچه تبدیل می‌شود. لذا شیشه های لمینیت مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه دارند و اگر شکسته شوند، خرده های شیشه به همان میان لایه های پلیمری می‌چسبد و فرو نمی‌ریزد. دو ویژگی دیگر شیشه های لمینیت شامل کاهش صدای ایده آل و جلوگیری از رنگ پریدگی اشیا می‌باشد.

شیشه ضد سرقت V-guard و ضد گلوله V-guard+ و ضد انفجار

از نظر امنیتی و به ترتیب ابتدا شیشه های سکوریت، لمینیت و پس از آن شیشه های ضد سرقت و ضد گلوله وجود دارند. شیشه های ضد‌سرقت و ضد گلوله علاوه بر داشتن تمامی مزایای شیشه های لمینیت، به دلیل داشتن ترکیبات خاص و ویژه خود در برابر زلزله، سرقت و گلوله ایمن خواهند بود. معمولا از شیشه های ضدسرقت در منازل مسکونی استفاده شده و شیشه های ضد‌گلوله مصارف تجاری مانند بانک و طلافروشی را دارند. با استفاده از شیشه‌های ضدسرقت و ضدگلوله دیگر احتیاجی به استفاده از حفاظ نخواهید داشت و نمای ساختمان شما همانند طرح اصلی آن زیبا می‌باشد.

شیشه ضد حرارت

امروزه پنجره‌های بزرگ همراه به جهت داشتن دید وسیع بسیار مورد توجه می‌باشند؛ اما گرم شدن بیش از حد فضای داخل در تابستان و سرد شدن بیش از حد در زمستان و همچنین خطر شکست شیشه های بزرگ مشکل عمده این ایده زیباست. بدین منظور شیشه های ضد حرارت ساخته شدند. به طور عمده در پنجره و درب، انتقال گرما از دو طریق رسانش و تابش انجام می‌شود. با دوجداره کردن شیشه‌های معمولی انتقال حرارت از طریق رسانش کاهش یافته ولیکن این انتقال گرما از طریق تابش همچنان وجود دارد. این موضوع در شیشه های بزرگ بیشتر محسوس است. در صورتی که از شیشه های ضد حرارت استفاده شود؛ انتقال حرارت از طریق تابش نیز کاهش خواهد یافت. بدین ترتیب شما می توانید خواب راحتی را در زیر پنجره بزرگ اتاق تان تجربه کنید. علاوه بر این شیشه های ضد حرارت، سکوریت هم هستند و از نظر شکستگی مقاومت بیشتری از خودشان نشان می‌دهند. همچنین به دلیل کاهش انتقال اشعه UV از رنگ پریدگی اشیای داخل خانه و بسیاری از بیماری های پوستی جلوگیری می‌کنند.

شیشه فتولمینیت

فتولمینیت کردن به معنای لمینیت کردن یک طرح گرافیکی درون شیشه است. در اجرای این روش می‌توان از پارچه، طلق یا چاپ مستقیم شیشه بهره برد. در لمینیت پارچه، پارچه دلخواه بین دو شیشه قرار گرفته و به صورت دائم لمینیت می شود. در لمینیت با طلق، طرح مورد نظر به صورت دیجیتال روی طلق مخصوص چاپ می‌شود و طلق مذکور بین دو شیشه لمینیت می‌شود. در روش چاپ مستقیم، چاپ دیجیتال مستقیما روی شیشه انجام می‌شود و سپس لایه شیشه چاپ‌دار با یک لایه دیگر شیشه لمینیت می‌شود. طلق مورد استفاده در شیشه‌های فتولمینیت چسبندگی بسیار بالایی به شیشه دارد و در برابر رطوبت آسیب نمی‌بیند. لمینیت شدن طرح‌های گرافیکی درون شیشه از آسیب دیدن طرح‌ها جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب با استفاده از شیشه‌های فتولمینیت طراحان می‌توانند بدون نگرانی از آسیب پذیری شیشه‌های دیجیتال، از تنوع بی‌پایان طرح‌های چاپی رنگی استفاده نمایند. از این شیشه‌ها در نمای ساختمان و … استفاده می‌شود.

 

شیشه سندبلاست

در صورتی بخواهید لوگو یا طرح خاصی را روی شیشه داشته باشید، شیشه های سندبلاست بهترین گزینه هستند. شیشه های سندبلاست با لایه برداری از روی سطح شیشه به وسیلۀ اسپری شن نرم تولید می‌شوند. سندبلاست این سیستم بسیار نرم و یکنواخت بوده و از مقاومت مکانیکی شیشه نمی کاهد. همچنین از شیشه های سندبلاست به دلیل کاهش دید بیرونی (در صورت سندبلاست شدن کل شیشه) در نورگیر و سرویس های بهداشتی استفاده می شود.

شیشه رنگی

رنگ‌ها همیشه نوید طبیعت را می‌دهند. شیشه‌های دوجداره رنگی یادآور طبیعت زیبا و فضای دلنشین خانه‌های سنتی هستند. این شیشه‌ها را می‌توان به صورت دوجداره ساده و یا لمینت همچنین به صورت کاملا شفاف، مات یا کاملا غیر شفاف و در 25 رنگ مختلف تولید کرد.

شیشه جورجین بار

به دنبال شیشه‌هایی زیبا هستید؛ ساده ترین راه استفاده از شیشه‌های جورجین بار با طرح‌های متنوع می‌باشد. جرجین به کار رفته  بین لایه های شیشه می‌تواند از جنس آلومینیوم، چوب، مس و یا غیره و در طرح ها و رنگ های مختلف ساخته شود.

شیشه چاپ دیجیتال

با سیستم چاپ دیجیتال، امکان انجام چاپ با پخت سرامیکی بر روی شیشه هایی با ابعاد بسیار بزرگ و با مقاومت بالا در برابر اشعه ماورابنفش و شرایط مختلف آب و هوایی فراهم می‌شود. این مدل شیشه ها در نمای ساختمان کاربرد دارند.

 

شیشه پرده کرکره دار

در این شیشه ها پرده کرکره بین دوجدار شیشه‌‌ قرار گرفته به نحوی که قابلیت سایه و روشن شدن و همچنین بالا و پایین رفتن آنها وجود دارد.

شیشه هوشمند

واضح‌ترین خاصیت شیشه شفاف بودن آن است که در شیشه‌های هوشمند تحت کنترل انسانها قرار گرفته. شما به راحتی می‌توانید به وسیله یک ریموت و یا حتی گوشی هوشمند خودتان میزان شفافیت یک دیوار شیشه ای، پارتیشن و یا پنجره را تغییر داده و در وضعیت‌های مختلف استفاده‌های گوناگونی را از آنها به عمل آورید. از شیشه‌های هوشمند همچنین می توان به عنوان پرده ویدئو پروژکتور استفاده کرد به صورتی که تصویر مذکور از هر دو طرف شیشه قابل مشاهده می‌باشد. با استفاده از این قابلیت می‌توان ویترین فروشگاه‌ها را به یک ابزار تبلیغاتی تبدیل نمود. استفاده از شیشه‌های هوشمند در موارد زیر بسیار هوشمندانه می‌باشد:

ساختمانهای مسکونی :

پنجره ، نما ، سقف ، پارتیشن ، دوردوشی ، سرویسهای بهداشتی و سینمای خانگی

بیمارستانها و مراکز درمانی :

اتاق های عمل ، اتاق مراقبت های ویژه ، اتاق مراقبت نوزادان ، بخش اورژانس و اتاقکهای ارایه خدمات پزشکی

هتل ها :

جداسازی فضای حمام و سرویس های بهداشتی

 ساختمانهای اداری و تجاری :

پارتیشن ها ، اتاق های کنفرانس ، اتاق مدیریت ، پرده نمایش تصویر از پشت با بالاترین کیفیت