درب و پنجره های دوجداره در انواع مختلف درب و پنجره آهنی، آلومینیومی، upvc ، آلوسکین، چوبی و چوب آلومینیوم تقسیم بندی می‌شود.‌

  • درب و پنجره آهنی

در واقع همان درب و پنجره های قدیمی هستند که در ساخت آنها -با تعویض زهوار- به جای شیشه های تک جداره معمولی از شیشه دوجداره استفاده می‌شود. همان طور که می دانیم انتقال حرارت و صدا از سه قسمت عمده درب و پنجره ها انجام می‌شود: درزهای موجود در درب و پنجره، انتقال از طریق پروفیل درب و پنجره (فریم، بازشو و مولین) و انتقال از طریق شیشه. هرچند در درب و پنجره های آهنی با شیشه دوجداره، انتقال حرارت و صدا از طریق شیشه کاهش می یابد، لیکن به دلیل وجود درزها و همچنین جنس پروفیل، این تعویض شیشه تاثیر چشم گیری نخواهد داشت.

  • درب و پنجره آلومینیوم

سه دسته درب و پنجره آلومینیومی وجود دارد:

  1. درب و پنجره های آلومینیوم با شیشه های تک جداره

همانند درب و پنجره های آهنی، در آنها انتقال حرارت و صدا به آسانی صورت می‌گیرد.

  1. درب و پنجره آلومینیوم نرمال

این مدل درب و پنجره ها می توانند با شیشه تک جداره یا دوجداره ساخته شوند. هر چند با توجه به قیمت کمتر ایشان نسبت به آلومینیوم ترمال بریک، در پاره ای از موارد می توانند مفید باشند، لیکن می توانند جایگزین های بهتری نیز داشته باشند. آلومینیوم یک فلز است که حرارت را انتقال می‌دهد. بنابراین استفاده از درب و پنجره های آلومینیوم نرمال در موقعیت هایی که به عایق حرارت و صدا احتیاج است پیشنهاد نمی‌شود.

  1. درب و پنجره آلومینیوم ترمال بریک

به جهت ارتقای درب و پنجره های آلومینیومی، مابین پروفیل آلومینیوم یک عایق از جنس پلی آمید و یا PVC قرار گرفته و به نام آلومینیوم ترمال بریک شناخته می‌شود. استفاده از عایق پلی آمید در این موضوع ارجح بوده و انتقال حرارت و صدا را کاهش می‌دهد. به دلیل کیفیت، تنوع رنگ و همچنین استحکام بسیار خوب این مدل درب و پنجره‌ها، استفاده از ایشان در نماهای ساختمان های تجاری پیشنهاد می‌گردد.

  • درب و پنجره های upvc

Upvc مخفف عبارت ” Unplasticised Poly Vinyl Chloride ” می باشد. PVC اولین بار در سال 1912 برپایه سنگ نمک و نفت تشکیل شد. این ماده از مهمترین مواد ترموپلاستیک است که کاربرد های گسترده ای در زمینه های ساختمانی، صنعتی، کشاورزی و طرح های زیربنایی و شهرسازی دارد.  PVC در برابر رطوبت و سرما عایق بسیار خوبی است. پروفیل های upvc   در ساخت پنجره های دوجداره کاربرد وسیعی دارند.  Upvc در واقع همان  PVC  غیرپلاستیکی  بسیار سخت و مقاوم است که غالبا برای تولید محصولات در ارتباط با فضای باز استفاده می شود. این پروفیل ها مناسبترین جایگزین برای آلیاژ های فلزی و غیر فلزی در صنعت ساخت و ساز می باشند. پروفیل یو پی وی سی خصوصیاتی از جمله مقاومت در برابر حرارت و الکتریسته، انعطاف پذیر، قابلیت تبدیل به سطوح سیقلی، عدم اشتعال، قابلیت تلفیق با مواد افزودنی، وزن سبک و … را دارا می باشد. از آنجا که پروفیل های upvc عایق برتر صدا و حرارت هستند، بهترین پیشنهاد برای درب و پنجره های ساختمان های مسکونی به حساب می آیند.

  • سیستم آلوسکین Aluskin –

چنانچه ذکر شد درب و پنجره های یو پی وی سی و آلومینیوم هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند؛ ترکیب زیبایی و تنوع رنگ آلومینیوم به همراه عایق بسیار خوب یو پی وی سی در سیستم آلوسکین تبلور خاصی داشته است. بدنه اصلی پروفیل آلوسکین از upvc تشکیل شده که عایق بودن آن را تضمین می کند همچنین به جهت تنوع رنگ، یک کاور آلومینیوم در سطح خارجی این محصول اضافه شده است. از این رو توجه بسیاری از معماران به این سیستم روز دنیا معطوف شده و تجربه هر کدام از این اساتید در استفاده از این محصول، مهر تاییدی بر آن می باشد.

  • درب و پنجره های چوبی

این مدل درب و پنجره ها به دو صورت درب و پنجره های قدیمی با شیشه های تک جداره و درب و پنجره های لوکس دوجداره وجود دارند. درب و پنجره های چوبی به دلیل ظاهر طبیعی و سنتی طرافداران خاص خود را دارند، لیکن تولید انواع دوجداره آن بسیار هزینه بر می باشد.

  • درب و پنجره های چوب آلومینیوم

درب و پنجره های Alu-wood  در واقع ترکیبی از آلومینیوم و چوب هستند که بخش خارجی آنها از آلومینیوم و بخش داخلی ایشان از چوب ساخته شده است. ظاهر طبیعی این پنجره ها ( نمای داخلی ساختمان) از جمله ویژگی مثبت ایشان به حساب می‌آید.